John Hussman (on inflation)
27-Apr-2023. Is the current inflation situation a "lost-lost outcome" for the markets? You can always count on J. Hussman's perfect comment on the "medium term"! On inflation: "failure of inflation to resolve quickly would be unfavorable for the financial markets, yet the conditions most likely to produce a quick resolution of inflation would also be unfavorable for the financial markets." More details in the attached graphic, sources below the text
Doubleline round table 2023
15-Jan-2023. Kolejny round-table organizowany przez DoubleLine Capital – co nas czeka w 2023. Polecam … Uczestnicy: Jeffrey Gundlach, James Bianco, Danielle DiMartino Booth, Charles Payne i David Rosenberg. Moje główne takeaways: J. Gundlach: w maju inflacja 4%, ale jeżeli w jednym ruchu spadniemy do 2,5% - to się tam nie zatrzymamy i możemy zobaczyć nawet ujemną inflacje w 2023 roku; zgadza się z D. Rosenbergiem, że główny cel Powell’a to wykorzenić z rynków opcję put FED-u; J. Bianco: inflacja po szybkim spadku docelowo znacznie powyżej 2%, może nawet blisko 4% z powodu globalnych trendów typu „end of cheap goods, cheap labor, cheap energy”; w FED-ie liczą się tylko 3 głosy: Powell 75%, Nick Timiraos 24% (dziennikarz Wall Street Journal), 1% wszyscy pozostali; zgadza się, że głównym celem Powella jest likwidacja opcji put FED-u (żeby rynki przestały tradować w oparciu o płynność); FED „wymyśla” różne statystyki, żeby uzasadnić większe podwyżki stóp – jak inflacja PCE ex housing, albo Job Openings – wskazujące na potrzebę większych podwyżek D. Rosenberg: inflacja poniżej 2%, ale w następnych 24 miesiącach znajdzie się poniżej zera; FED chce, żeby rynki przestały wyceniać obniżki stóp w 2023; główny cel Powella to „wykorzenić” opcję put FED-u z rynków, dzisiejszy Powell to Powell z 2018 roku (sprzed słynnego pivotu z grudnia 2018); w następnych 24 miesiącach stopa FED-u spadnie do zera Czy Powellowi uda się wykorzenić z rynkowego działania opcję put? Może mu się udać, ale tutaj największym ryzykiem będą politycy, którzy przy pierwszych oznakach recesji mogą wrócić do dużych stymulusów jak podczas pandemii.
Profesor Jan Obłój
6-Aug-2024. Prof. JO: „Żeby zarobić na rynkach finansowych trzeba ponieść ryzyko.” Polecam super wywiad w kontekście AI i zarabiania na rynkach finansowych. Kilka wybranych fragmentów…. --- Czyżby czar AI prysł: MK: „Czy matematyka pozwala (…) zhakować giełdę?” Prof. JO: „Nie, nie pozwala zhakować giełdy, nie da się zhakować giełdy”. ---- Dla poszukujących „Świetego Graala” w inwestycjach: Prof. JO: „Żeby zarobić na rynkach finansowych trzeba ponieść ryzyko.” Innymi słowy nawet AI (załóżmy, teraz lub w przyszłości), żeby zarobić, musi ponieś ryzyko… czyli zdecydować się na jakąś inwestycje nie znając w 100%, czy przyniesie zyski (jeżeli byśmy to wiedzieli, to nie byłoby ryzyka..). ---- Czy da się przewidzieć tak „złożony organizm” jak giełda? MK: W matematyce i fizyce występuje tzw. problem „n ciał”, czyli niemożności przewidzenia ruchu 3 i większej ilości ciał… Prof. JO: „Problem n ciał wynika ze złożoności.. równania, które by opisały dokładnie ruch tych ciał.. możemy próbować je napisać, ale nie jesteśmy w stanie ich policzyć…” ---- W temacie modeli AI (LLM): Prof. JO: „Modele nie kłamią, modele nie mają koncepcji prawdy. Koncepcja prawdy jest bardzo ludzką rzeczą, ale modele AI nie mają koncepcji prawdy. (…) Chat GPT (…) może Ci powiedzieć, że coś jest prawdziwe, a potem powie ci kiedy indziej, że coś innego jest prawdziwe…” „Dla mnie kluczowe jest to, że (..) każdy model jest fałszywy, ważne jest to, że niektóre modele są użyteczne.”